Prilagodba mačke na novi dom može biti izazovna, ali uz strpljenje i prave korake, vaša nova ljubimica brzo će se osjećati sigurno i voljeno. Evo nekoliko korisnih savjeta:
S vremenom, mačka će se početi osjećati kao dio obitelji, a vaš trud bit će nagrađen njezinom privrženošću i zadovoljstvom!
Mačke su fascinantna bića o kojima se stoljećima pričaju priče, a mnoge od njih su ostavile traga u obliku mitova i zabluda. Iako neki mitovi mogu biti zabavni, mnogi od njih su daleko od istine i mogu negativno utjecati na razumijevanje i brigu o mačkama. Ovdje razbijamo najčešće mitove i donosimo činjenice.
Mačke su fascinantna i kompleksna bića koja nas neprestano iznenađuju. Razbijanjem mitova i razumijevanjem njihovih stvarnih potreba i ponašanja, možemo im pružiti sretniji i zdraviji život. Ako imate pitanja ili trebate savjet, obratite se našoj udruzi – tu smo da pomognemo!
Zoomiji, poznati i kao "zoomies" ili tehnički Frenetične epizode aktivnosti (Frenetic Random Activity Periods - FRAPs), su iznenadni izlivi energije kod mačaka. Tijekom ovih trenutaka, mačka može juriti kroz prostor, skakati, vrtjeti se ili izvoditi brze i nepredvidive pokrete. Iako na prvi pogled mogu djelovati čudno ili kaotično, zoomiji su potpuno normalni i zdravi oblik ponašanja kod mačaka.
U većini slučajeva zoomiji su normalni, ali ako primijetite sljedeće, obratite se veterinaru:
Zoomiji su veseli podsjetnik da su mačke živahni i energični ljubimci, čak i kada većinu dana provode u spavanju. Pružanjem sigurne okoline, kvalitetne igre i pažnje, pomoći ćete svojoj mački da ispuni svoje potrebe za kretanjem i izražavanjem. Ako imate dodatnih pitanja o ponašanju svoje mačke, slobodno se obratite naašoj Udruzi Mace Funcutice – tu smo za vas i vaše krznene prijatelje!
1. Priprema i oprema
Za othranjivanje dudaša trebat će vam:
Mačići starosti do 4 tjedna ne mogu sami jesti i ovise o mlijeku:
Mačići ne mogu sami regulirati tjelesnu temperaturu. Stavite ih u toplu kutiju s dekicama i grijačima (npr. bocu s toplom vodom omotanu ručnikom). Pazite da imaju prostora da se odmaknu ako im postane prevruće.
Nakon svakog obroka, nježno masirajte genitalno područje sterilnom vlažnom maramicom kako biste potaknuli mokrenje i pražnjenje crijeva – što bi inače činila njihova mama.
Pratite:
Oko 4. tjedna starosti mačići počinju pokazivati interes za čvrstu hranu. Uvedite kašice za mačiće ili mokru hranu pomiješanu s mlijekom i postepeno ih odvikavajte od bočice.
Othranjivanje dudaša može biti zahtjevan, ali nevjerojatno ispunjujući zadatak. Ako trebate savjet ili podršku, slobodno nas kontaktirajte – tu smo za vas i vaše mace!
Hvala što pomažete malenim životima da dobiju šansu za sretan i zdrav život!
Mačke su majstori u skrivanju bolesti, što je njihova prirodna obrana u divljini. No, kao odgovorni vlasnici, važno je znati prepoznati znakove koji ukazuju na to da nešto nije u redu s vašim ljubimcem. Rano prepoznavanje bolesti može značiti brži oporavak i sprječavanje ozbiljnijih komplikacija.
Ako primijetite jedan ili više od ovih simptoma, najbolje je ne čekati. Brz odlazak veterinaru može spasiti život vaše mačke i spriječiti daljnje komplikacije. Posebno su hitni sljedeći znakovi:
Praćenje zdravlja vaše mačke i brzo reagiranje na promjene ključno je za njihov dug i sretan život. Ako imate bilo kakve sumnje, uvijek je bolje posavjetovati se s veterinarom. Vaša mačka oslanja se na vas da joj pružite najbolju njegu!
Sve što trebate znati o FIP-u kod mačaka
Mačji infektivni peritonitis (FIP) jedna je od najozbiljnijih i najteže dijagnosticiranih bolesti kod mačaka. Uzrokuje ga mačji koronavirus (FCoV), koji je vrlo čest u mačjoj populaciji, ali se u rijetkim slučajevima mutira u smrtonosni oblik koji uzrokuje FIP.
FIP je upalna bolest koja pogađa različite organe u tijelu mačke, uključujući trbušnu šupljinu, pluća, oči i mozak. Postoje dva glavna oblika bolesti:
FCoV, koji uzrokuje FIP, obično se širi među mačkama putem izmeta, najčešće u uvjetima gdje više mačaka dijeli isti prostor, poput skloništa ili domova s puno kućnih ljubimaca. Većina mačaka koje se zaraze FCoV-om nikad ne razviju FIP jer njihov imunološki sustav uspijeva kontrolirati virus. No, kod nekih dolazi do mutacije virusa koja vodi do FIP-a.
Simptomi ovise o obliku bolesti, ali mogu uključivati:
Ako primijetite bilo koji od ovih simptoma, važno je odmah kontaktirati veterinara.
Dijagnosticiranje FIP-a je izazovno jer ne postoji specifičan test koji može potvrditi bolest. Veterinari se oslanjaju na kombinaciju simptoma, krvnih pretraga i analiza tekućine (ako je prisutna).
Dugo se smatralo da je FIP neizlječiv, ali posljednjih godina razvijeni su novi tretmani, poput antiviralnih lijekova (poput GS-441524), koji su pokazali obećavajuće rezultate. Međutim, liječenje je često skupo i zahtijeva dugotrajnu terapiju.
FIP je izazov kako za mačke, tako i za njihove vlasnike, ali napredak u liječenju daje nadu. Ako vaša mačka pokazuje simptome ili ste zabrinuti za njezino zdravlje, ne odgađajte posjet veterinaru.
FIV i FeLV: Dvije opasne bolesti mačaka koje treba razumjeti
FIV (virus mačje imunodeficijencije) i FeLV (virus mačje leukemije) su dvije ozbiljne virusne bolesti koje pogađaju mačke. Iako su različiti, oba virusa oslabljuju imunološki sustav mačke, čineći je podložnijom drugim infekcijama i zdravstvenim problemima.
FIV je virus koji napada imunološki sustav mačke, slično kao HIV kod ljudi. Mačke zaražene FIV-om mogu dugo živjeti bez simptoma, ali s vremenom postaju osjetljivije na razne infekcije. Virus se najčešće prenosi ugrizom zaražene mačke, pa su mačke koje se često sukobljavaju, posebno nekastrirani mužjaci, najviše izložene riziku.
Simptomi FIV-a uključuju:
FeLV je virus koji uzrokuje leukemiju i druge vrste raka kod mačaka, ali i slabi njihov imunološki sustav. Virus se prenosi izravnim kontaktom sa zaraženom mačkom, najčešće putem sline, nosnog sekreta, krvi ili mlijeka. Dijeljenje posuda za hranu i vodu, kao i međusobno dotjerivanje, česti su načini prijenosa.
Simptomi FeLV-a uključuju:
Dijagnoza obje bolesti postavlja se jednostavnim testovima iz uzorka krvi. Preporučuje se redovito testiranje, posebno za mačke koje žive vani ili su u kontaktu s drugim mačkama.
Nažalost, ne postoji lijek za FIV ili FeLV. Međutim, uz pravilnu njegu i pažnju, mnoge mačke mogu živjeti kvalitetnim životom:
Veterinari često propisuju dodatke prehrani, lijekove za podršku imunološkom sustavu i terapiju za ublažavanje simptoma.
Prevencija je ključna kako bi se izbjegle ove bolesti:
FIV i FeLV su ozbiljne, ali ne moraju biti smrtne presude. Uz pravovremenu dijagnozu i odgovarajuću njegu, mačke s ovim virusima mogu uživati u životu punom ljubavi i pažnje.
Sve što trebate znati o parvovirusu kod mačaka (FPV)
Mačji parvovirus, poznat i kao mačja panleukopenija (FPV), ozbiljna je i vrlo zarazna virusna bolest koja može biti smrtonosna, osobito za mačiće i necijepljene mačke. Ova bolest zahtijeva hitno djelovanje, a razumijevanje simptoma, liječenja i prevencije ključ je za zaštitu vašeg ljubimca.
FPV je virus koji napada brzorastuće stanice u tijelu, posebno u crijevima, koštanoj srži i limfnom sustavu. Virus može uzrokovati tešku dehidraciju, iscrpljenost, imunološko slabljenje i sekundarne infekcije.
FPV je iznimno otporan na okolišne uvjete i može preživjeti mjesecima na površinama poput zdjelica za hranu, odjeće ili poda. To ga čini jednim od najtrajnijih i najopasnijih virusa za mačke.
Virus se prenosi izravnim kontaktom sa zaraženom mačkom, njenim izmetom, mokraćom ili slinom. Također, prenosi se i neizravno – putem kontaminiranih predmeta poput zdjelica, odjeće ili cipela vlasnika.
Simptomi FPV-a često se pojavljuju naglo i uključuju:
Kod mačića, virus može uzrokovati i neurološke probleme poput ataksije (problema s koordinacijom), posebno ako se zaraze dok su još u maternici.
Dijagnoza FPV-a obično se postavlja kombinacijom simptoma i laboratorijskih testova, uključujući analizu krvi i testove na prisutnost virusa u izmetu.
Nažalost, ne postoji specifičan lijek za FPV. Liječenje se fokusira na potporu mačjem tijelu dok se bori protiv virusa:
Prognoza ovisi o dobi mačke, zdravstvenom stanju i brzini pružene veterinarske pomoći. Mačići i necijepljene mačke nažalost imaju niže šanse za preživljavanje.
Prevencija je ključna jer je parvovirus vrlo zarazan i teško ga je iskorijeniti iz okoliša:
FPV je ozbiljna prijetnja za mačke, ali uz pravovremenu njegu i pravilnu prevenciju, rizik se može značajno smanjiti. Cijepljenje, higijena i brza reakcija na simptome ključni su za zaštitu vašeg ljubimca.
Kalici virus kod mačaka: Što trebate znati o ovoj zaraznoj bolesti
Kalici virus (FCV) jedna je od najčešćih virusnih infekcija mačaka. Ovaj virus, poznat po izazivanju respiratornih problema i oralnih čireva, može ozbiljno utjecati na zdravlje mačaka, osobito onih necijepljenih. Iako se često javlja u blažem obliku, može uzrokovati teške komplikacije kod oslabljenih mačaka ili u uvjetima gdje je virus vrlo virulentan.
Kalici virus je RNA virus koji prvenstveno pogađa dišni sustav mačke, ali može uzrokovati i druge simptome, poput problema s ustima i rijetko upale zglobova. Virus je vrlo zarazan i širi se među mačkama koje žive u većim skupinama, primjerice u skloništima ili domovima s mnogo mačaka.
Virus se prenosi izravnim kontaktom sa zaraženom mačkom ili kontaminiranim predmetima poput zdjelica, igračaka ili odjeće vlasnika. Zaražene mačke izlučuju virus putem sline, nosnog sekreta i izmeta. Kalici virus može preživjeti u okolišu nekoliko dana, što ga čini teškim za iskorijeniti.
Simptomi ovise o soju virusa i općem zdravlju mačke, ali najčešći su:
Veterinari obično dijagnosticiraju kalici virus na temelju kliničkih simptoma. U težim slučajevima ili za potvrdu, mogu se koristiti laboratorijski testovi, poput PCR analize, kako bi se identificirala prisutnost virusa.
Ne postoji specifičan antivirusni lijek za kalici virus, pa se liječenje fokusira na ublažavanje simptoma i podršku imunološkom sustavu:
Najbolji način za zaštitu mačke od kalici virusa je cijepljenje. Cjepivo protiv kalici virusa dio je osnovnog programa cijepljenja za mačke i značajno smanjuje rizik od infekcije ili težine simptoma. Ostale mjere prevencije uključuju:
Ako vaša mačka počne kihati, gubi apetit ili razvije čireve u ustima, odmah se obratite veterinaru. Pravovremena dijagnoza i liječenje ključni su za uspješan oporavak.
Iako kalici virus često uzrokuje blaže simptome, u nekim slučajevima može biti ozbiljan, osobito za mlade ili oslabljenje mačke. Prevencija, cijepljenje i dobra higijena najbolji su načini zaštite.
Virus herpesa kod mačaka (FHV-1): Sve što trebate znati
Virus herpesa kod mačaka (FHV-1) jedan je od najčešćih uzročnika respiratornih infekcija kod mačaka. Ovaj virus uzrokuje bolest poznatu kao mačji virusni rinotraheitis (FVR), a može ozbiljno utjecati na kvalitetu života mačaka, osobito kod mladih, starijih ili imunološki oslabljenih jedinki.
FHV-1 je vrlo zarazan virus koji napada dišni sustav mačke, uzrokujući simptome poput kihanja, iscjetka iz nosa i očiju, te upale očiju. Virus ostaje latentan u tijelu mačke čak i nakon što simptomi nestanu, pa mačke mogu postati kronični nositelji. Stres ili bolest mogu reaktivirati virus i izazvati povratak simptoma.
Virus se širi izravnim kontaktom sa zaraženim mačkama ili kontaminiranim predmetima, poput zdjelica, posuda za vodu i igračaka. Mačke također mogu prenijeti virus putem kapljica iz nosa, sline ili očnog sekreta. Zaražena mačka može prenijeti virus čak i ako ne pokazuje simptome.
Simptomi se najčešće javljaju unutar nekoliko dana od izlaganja virusu i mogu trajati dva do četiri tjedna. Uključuju:
Kod mačića ili oslabljenih mačaka, virus može uzrokovati ozbiljne komplikacije poput upale pluća.
Veterinari obično postavljaju dijagnozu na temelju simptoma. U težim slučajevima, mogu se koristiti laboratorijski testovi, poput PCR-a, za potvrdu prisutnosti virusa u uzorku iz nosa, očiju ili grla.
Liječenje se fokusira na ublažavanje simptoma i jačanje imunološkog sustava, jer ne postoji lijek koji može potpuno eliminirati herpes virus:
Važno je osigurati mački ugodan i topao prostor te redovito čistiti iscjedak s njenih očiju i nosa kako bi se olakšalo disanje.
Prevencija je ključna za smanjenje rizika od infekcije:
Ako primijetite kihanje, iscjedak iz očiju ili nosa, ili druge simptome herpesa, obratite se veterinaru. Pravovremeno liječenje može značajno ublažiti simptome i spriječiti komplikacije.
FHV-1 je česta, ali upravljiva bolest. Redovito cijepljenje, higijena i pravovremena njega ključni su za zaštitu vaše mačke.